Lukostreľba a Boccia na tohtoročných UniHrách

Priatelia,

počas tohtoročných UniHier sa môžete zoznámiť so športovou kategóriou Lukostreľba a Boccia, z ktorých nám naši reprezentanti Róbert Ďurkovič a Michaela Balcová doniesli z poslednej paralympiády v Riu 2016 zlatú medailu.

V doprovode naších reprezentantov sa dozviete zaujímavosti z paralympiády a všetko čo tento šport predstavuje. Samozrejmosťou je možnosť si vyskúšať tieto športové kategórie a rozšíriť si svoje zručnosti 🙂

Niečo o klube, história, pôsobenie, úspechy

Slovenský paralympijský výbor vznikol 31. januára 1995 želaním športových zväzov zdravotne postihnutých športovcov o vytvorenie základne pre všetkých znevýhodnených športovcov. Je uznaným členom Medzinárodného paralympijského výboru združujúceho 200 členských subjektov a tiež Európskeho paralympijského výboru, ktorý má 52 členov. Od svojho vzniku priniesli úspešní paralympionici Slovensku 92 medailí z paralympijských hier.

Niečo o Lukostreľbe

Ľudia so zdravotným znevýhodnením sa začali venovať lukostreľbe už pred viac než 60 rokmi. Prvá súťaž zdravotne znevýhodnených v lukostreľbe sa uskutočnila v roku 1948 v nemocnici v britskom Stoke Mandeville počas medzinárodných hier zdravotne znevýhodnených, na ktorých sa zúčastnilo 130 športovcov z dvoch krajín.

Vďaka zlatej medaile Imricha Lyócsu z Paralympijských hier 2004 v Aténach sa Slovensko zaradilo v tomto športe medzi najúspešnejšie krajiny. Štyri roky predtým získal tento rodák z Moldavy nad Bodvou v austrálskom Sydney bronz. K ďalším úspešným slovenským lukostrelcom a účastníkom paralympijských hier patria Vladimír Majerčák a Miroslav Kačina. Na ich úspechy nadviazal najnovšie Peter Kinik, ktorý sa na Majstrovstvách sveta 2009 v českom Nymburku stal svetovým šampiónom v kladkovom luku. Aktuálnym majstrom Európy je Slovák Marcel Pavlík.

Niečo o Bocci

Šport, ktorý je určený najmä pre spastikov a vozičkárov s podobným neurologickým postihnutím, bol pôvodne vyvinutý ako hra pre rekreačné účely. Jej základy siahajú až do starovekého Grécka. Po prvýkrát sa predstavila na paralympijských hrách v New Yorku v roku 1984. Muži a ženy súťažia spoločne o cenné kovy v siedmych súťažiach (individuálnych, párových a tímových). Jednotlivci a páry hrajú na štyri sety, tímy na šesť setov. Rozmery ihriska sú 12, 5 x 6 m a jeho povrch musí byť rovný a hladký, napríklad dláždený, drevenný alebo umelý podklad. Podstatou hry, vyžadujúcej presnosť a vysokú koncentráciu hráčov, je hádzanie loptičiek čo najbližšie k špeciálnej terčovej lopte, nazvanej “jack”. Do programu olympijských hier nie je zaradený žiadny šport podobný boccii.

Prvý kontakt s bocciou na Slovensku nastal po paralympijských hrách v Atlante v roku 1996, kedy priniesli MUDr. Danica Studená a MUDr. František Pisarčík historicky prvý set loptičiek určených pre hru boccia. Tento nový druh športu začala u nás ako prvá trénovať v tom čase študentka FTVŠ v Bratislave Zuzana Gabková, ktorá zamerala svoju  pozornosť na zariadenie sídliace na Mokrohájskej ulici v Bratislave. Táto práca priniesla prvé plody, keď sa dvojica Martin Strehársky – Róbert Ďurkovič prebojovala na PH do Atén 2004 a následne do Pekingu 2008. Na prvej z nich obsadili v súťaži párov kategórie BC4 štvrté miesto a rovnaké umiestnenie si M. Strehársky zapísal aj v súťaži jednotlivcov. V Londýne 2012 už mala slovenská boccia päťnásobné zastúpenie (Tomáš Král, Jakub Nagy, Róbert Mezík, Martin Strehársky, Róbert Ďurkovič) a do Ria 2016 už cestuje dokonca sedem športovcov! Prvú medailu na ME (bronzovú) vybojoval v roku 2009 Róbert Ďurkovič, v roku 2013 sa Samuel Andrejčík stal majstrom Európy. To isté sa podarilo nášmu páru BC4 na ME 2015.